Jak podróżować do Kazakstanu?

Pierwszą niezbędną czynnością jest załatwienie wizy! Na stronie Ambasady Kazakhstanu w Polsce w dziale „sprawy konsularne” zostały wyodrębnione rodzaje wiz: turystyczna, służbowa itp. Przy każdej z nich znajduje się szereg warunków, jakie należy spełnić w celu uzyskania wizy. Najpierw trzeba odwiedzić stronę Ambasady (www.kazakhstan.pl) i dokładnie poczytać warunki!

Odnośnie do wizy turystycznej! Na tej wizie można przebywać w Kazakhstanie od 1 do 3 miesięcy. Do jej uzyskania potrzebne jest zaproszenie albo poręczenie turystyczne. Polecam załatwienie wizy przez zdobycie poręczenia turystycznego w biurze podróży. Zaoszczędza się przede wszystkim czas! Przy wariancie z zaproszeniem trzeba dwa razy udać się do Warszawy w celu złożenia odpowiednich dokumentów i odebrania w podanym terminie i nie ma gwarancji, że się otrzyma wizę. Załatwianie zaproszenia jest również sprawą czasochłonną. Przy wariancie z poręczeniem turystycznym nie zaoszczędza się specjalnie na finansach, ponieważ biuro pobiera opłatę za pośrednictwo, która jest tożsama z kosztami, jakie należałby ponieść za podróż. Poręczenie turystyczne można załatwić w każdym mieście. Dokładne informacje i adresy biur znajdują się na stronie: www.intourist.pl

Po otrzymaniu wizy, albo w czasie załatwiania należy zdecydować się na sposób podróży w zależności od finansów:

Podane ceny obejmują podróż w obie strony!

Najszybciej i najdrożej:

Drogą lotniczą z Katowic lub Krakowa do Astany z przesiadką we Frankfurcie lub Wiedniu- ok. 1100 $ (lot 7 godzin + 2 - 5 godzin we Frankfurcie lub Wiedniu). Toczą się poważne rozmowy Polski z Kazakhstanem o lot z Warszawy do Astany. Otwarcie połączeń bezpośrednich planowane jest na 2012 rok! To czas Euro! Są także tanie loty przez Mińsk, Kijów, Sankt Petersburg. Przy dobrych wiatrach rejs może zamknąć się w cenie 400 Euro i może trwać do 24 godzin.

Szybko i drogo:

Pociągiem z Warszawy do Moskwy i samolotem z Moskwy do Astany - pociąg ok. 250 $ i samolot 500 $ (przejazd pociągiem ok. 20 godzin a lot 3 godziny). Przy tej wersji trzeba spełniać dodatkowe warunki: posiadać udokumentowanie trasy na całym przebiegu w momencie rozpoczęcia podróży i specjalne porozumienie pomiędzy Polską a Rosją na poruszanie się po Rosji bez wizy do 10 dni. Nie można zapomnieć, że do Rosji trzeba wizę, a więc bez kompletu biletów do celu podróży i tego porozumienia nie radzę wybierać się w podróż, ponieważ może się skończyć na poważnych problemach i stratach finansowych.

Najdłużej i najtaniej:

Pociągiem z Warszawy do Astany - ok. 300 $ (wyjazd z Warszawy w sobotę ok. 21.00, przyjazd do Astany w środę popołudniu). Na drogę trzeba zaopatrzyć się w żywność i wytrzymać ten czas bez kąpieli. Można się za to porządnie wyspać i przeczytać sporo książek. Przy planowaniu tej wersji należy z wyprzedzeniem rezerwować bilet w okresie letnim i świątecznym. Tę wersję szczególnie polecam, jeśli podróżuje się paczką (4 osoby w jednym przedziale). Jest też możliwy przejazd pociągiem z przesiadką w Moskwie. Zaoszczędza się jeden dzień drogi, ale koszty podskakują do 400 $. Przy tej wersji trzeba posiadać bilety na całą drogę w chwili rozpoczęcia podróży i wspomniane porozumienie.

Podróż dla szaleńców:

Samochodem - w zależności od spalania i warunków atmosferycznych może wypaść całkiem nieźle. Trzeba jednak pamiętać, że poruszając się po drogach długość trasy wydłuża się do 4,500 tyś. kilometrów. Poza tym jakość dróg jest bardzo kiepska. Można jechać przez Ukrainę i Rosję, bądź przez Białoruś i Rosję. Oprócz trudności i niespodzianek nie można zapomnieć o porozumieniach Polski z Rosją i Białorusią na poruszanie się bez wizy do 10 dni. Dodatkowy problem tkwi w tym, jak udowodnić celnikom i służbą drogowym, że jadę do Kazakstanu.