Wydarzenia

Parafia św. Abrahama


2 listopada - memento mori!

Memento mori! - łac. pamiętaj o śmierci, «помни, что придётся умирать».

Tegoroczna modlitwa za zmarłych odbywała się w niesamowitym klimacie. Przed moimi oczami rozpościerał się widok wykopanych mogił. Podyktowane jest to względami praktycznymi. Niskie temperatury w okresie zimowym uniemożliwiają pracę w ziemi, a przecież nikt "nie zna dnia ani godziny" swojego przejścia. Własnej śmierci nie da się zaplanować, a tym bardziej wyznaczyć jej dnia czy godziny. Każdy dzień trzeba przeżywać jako swój ostatni! Takim myśleniem próbuje przeniknąć nas Jezus Chrystus, Pan życia i śmierci. Byłem świadkiem zderzenia dwóch przestrzeni, które nagle zaczęły istnieć obok siebie i dla siebie: Eucharystii - siedliska życia i zmartwychwstania i wykopanych mogił - siedliska śmierci. W tym duchu celebrowaliśmy mszę św. obok grobu naszego parafianina p. Edmunda Federowicza. Miałem świadomość, że Chrystus jednoczy w sobie te dwie przestrzenie, jest mostem.

Więcej…
 

24 czerwca 2012 - Boże Ciało

Tradycyjnie już trasa tegorocznej procesji Bożego Ciała obejmowała trzy ważne miejsca na terenie naszej parafii: dom "Fides et Ratio", terytorium budowy i dom sióstr w Karierze.

Więcej…
 

24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia

Na tegoroczną wigilię zaproszenie przyjęło 25 osób. Obok najbliższych współpracowników (diakona, sióstr, Natalii z rodziną, Ruslana, Wiktora) udział wzięli rodzice diakona i parafianie. Dla rodziców naszego diakona była to pierwsza wigilia w życiu. Tradycyjnie rozpoczęliśmy modlitwą i wysłuchaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Następnie łamanie opłatkiem i wieczerza. Czuło się atmosferę rodzinnej wspólnoty. Po wieczerzy rozpoczęło się kolędowanie, a następnie przygotowanie do Eucharystii o północy. Pasterkę poprzedziła scenka o Bożym Narodzeniu przygotowana przez grupę dzieci. Po zakończeniu mszy św. wszyscy przełamali się opłatkiem.

Więcej…
 

8 grudnia 2011 - duchowa adopcja

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP duchową adopcję przyjęło 11 osób. Tegoroczny Adwent przeżywamy pod hasłem: "świętość życia nienarodzonego". Konferencje odbywają się po mszy niedzielnej i animowane są przez dwie osoby świeckie. Parafianie dzielą się na dwie grupy: dorosłych i młodzieży. Podjęcie duchowej adopcji jest jednym z owoców tych spotkań.

Więcej…
 

11 listopada 2011 Dzień skupienia dla dzieci

Przez dwa dni dzieci z naszej parafii przeżywały swój dzień skupienia. Zdjęcia dowodzą, że był to aktywny czas. Wspaniałą lekcją była wizyta w domu chorej parafianki. Dzieci zaprezentowały scenkę. Dziękuję s. Benicie i diakonowi Eugeniuszowi za organizację i przebieg spotkań.

Więcej…
 

1 listopada 2011 - Wszystkich Świętych

Tradycyjnie 1 i 2 listopada odbyła się procesja na cmentarzu. Dla uczestników wyzwaniem była mroźna pogoda.

Więcej…
 

2 lutego 2011 - Światowy Dzień Osób Konsekrowanych

W święto Ofiarowania Pańskiego przypada Światowy Dzień Osób Konsekrowanych. Dziękowaliśmy Bogu za osoby zakonne posługujące w naszym dekanacie. Jest to 5 zgromadzeń: Siostry od Biednego Młodzieńca Jezusa, Franciszkanki Szpitalne, Wspólnota Błogosławieństw, Bracia i Siostry od św. Franciszka z Asyżu. Na kursie języka rosyjskiego w Kokszetau od kilku miesięcy przebywają Ojcowie Benedyktyni, którzy chętnie włączają się w życie dekanatu i pomagają w parafiach. Jeden z nich był również obecny. Świętowanie miało charakter dnia skupienia. Konferencja. Adoracja i spowiedź. Eucharystia. Spotkanie przy stole. W czasie Eucharystii siostry i bracia odnowili swoje śluby zakonne. Każdy na swoim języku. To była bardzo niezwykła chwila. Przypominała Zesłanie Ducha Świętego.

 

Konferencja:

Z okazji dnia osób konsekrowanych w 2011 roku / Характеристические атрибуты Иисуса у монашествующих

Więcej…
 

24/25 grudnia - Noc Bożego Narodzenia

24 grudnia usiedliśmy za stołem wigilijnym o godz. 19.00. Było 21 osób. Siostry. Studenci. Współpracownicy. Osoby samotne. Żyjący w rodzinach wyznaniowych. Naszą wieczerzę rozpoczęliśmy modlitwą. Słuchaliśmy ewangelii. Łamaliśmy się opłatkiem. Następnie była kolacja z 12 potraw. Nazbierało się tak dużo różnych dań, ponieważ każdy zaproszony przyniósł ze sobą jedną potrawę. W tym klimacie trwaliśmy razem przez długi czas. Przed Pasterką dzieci pokazały scenę z narodzenia Jezusa. Ten moment wprowadził nas w pełnię świętowania. O 24.00 rozpoczęła się Pasterka.

Więcej…
 

27 listopada 2010 - 10-lecie domu Fides et Ratio

Przygotowania do jubileusz 10-lecia domu Fides et Ratio rozpoczęły się we wrześniu. Przez ten czas młodzież pracowała nad przedstawieniem o św. Abrahamie. Wystąpienie było rewelacyjne. Z racji małych przestrzeni prezentowali historię Abrahama dwa razy. W sobotę dla zaproszonych gości. Uroczystości przewodniczył abp Tomasz Peta. W niedzielę świętowaliśmy w gronie parafian. 10-lecie domu Fides et Ratio uczciliśmy także nocną adoracją, która według pragnienia papieża Benedykta XVI, była modlitewnym "krzykiem" w intencji obrony życia. W jej trakcie odbyły się bardzo ciekawe spotkania w grupach prowadzone przez osoby świeckie. W tych dniach byliśmy bardzo dumni z tutejszego laikatu. Na dzień dzisiejszy jest to dla mnie grupa zdolna do konstruktywnej i owocnej współpracy.

 

Fides et ratio są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” (z Fides et Ratio Jana Pawła II)

 

artykuł do gazety Kredo:

 

wersja polska tutaj...

wersja rosyjska tutaj...

Więcej…
 

22 - 26 listopada 2010 - rekolekcje kapłańskie

"С 22 по 26.11.2010 в Щучинске будут проходить традиционные реколекции для желающих. Начало 22.11 в обед и окончание 26.11 в обед. В этом году реколекции будет вести очень опытный реколекционист о. Майкл Десжарден SJ из Новосибирска."

 

Na tegoroczne rekolekcje zgłosiło się 8 kapłanów. Ostatniego dnia dołączył do nas abp Tomasz Peta. Były to dni wspólnej modlitwy, rozmyślania. Korzystaliśmy z duchowych praktyk św. Ignacego Loyolii.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4