Z życia "małej trzódki" na Wschodzie

Intencja misyjna na luty 2020

Módlmy się, aby głos braci migrantów, którzy wpadli w ręce przemytników, pozbawionych skrupułów, był usłyszany oraz wzięty pod uwagę.

 

Obecnie na świecie jest ponad 250 milionów migrantów, którzy opuścili swoje domy i ojczyzny w poszukiwaniu szczęścia, wolności, pokoju. Zostawiając za sobą wszystko to, co stanowiło ich dotychczasowe życie, wyruszyli w nieznane. Jakże bardzo potrzebują wyciągniętej pomocnej dłoni! Niestety, czasem okazuje się, że dłoń wyciągnięta jest nie po to, by pomagać, lecz by zniewalać, wykorzystywać, czerpać zyski... Migranci w swojej bezbronności i kruchości stają się ofiarami bezwzględnych przemytników i handlarzy ludźmi. Wpadają w sieć współczesnego niewolnictwa, okrutnego procederu, który papież Franciszek nazywa „otwartą raną na ciele współczesnej ludzkości, raną na ciele Chrystusa”. Są to ludzkie dramaty: lęk, ból, łzy, odebrana godność, rozbite rodziny, zabrane dzieciństwo, utracone życie…

 

Czym są intencje papieskie?

Gdy słyszy się podczas nabożeństwa słowa “pomódlmy się w intencjach Ojca Świętego”, wielu osobom wydaje się, że jest to taka zwykła modlitwa za Papieża, np. o błogosławieństwo czy o zdrowie dla niego, ot, taka modlitwa jak za każdą inną osobę, gdy nas poprosi. Prawda jest jednak troszkę inna, mianowicie jest to modlitwa w intencjach, które on wyznacza na dany miesiąc i w których on sam się modli, a nie za niego samego. Może to być zaskoczeniem, ale tak właśnie jest. Więcej o tym, skąd pochodzą i czym są intencje papieskie, można przeczytać tutaj.